Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

  • Cervical spondylosis
  • Submitted on 07/09/2023

Στένωση μεσοσπονδύλιων διαστημάτων Α3-Α7: Χρειάζεται μαγνητική;

Καλησπέρα ύστερα από κάποιες ενοχλήσεις στον αυχένα ψηλά στην πλάτη και το χέρι μου έκανα ακτινογραφία στον αυχένα και βγήκε σαν αποτέλεσμα στένωση μεσοσπονδυλιων διαστήματων από το Α3εως το Α7. Ο γιατρός μου ειχε ψηλαφησει ψηλά μυϊκούς σπασμούς κοινώς γρουμπαλια μου ειπε ωστόσο μου ειπε από την ακτινογραφία δεν μπορεί να γίνει καποια διάγνωση να προχώρησω σε μαγνητική εαν θέλω εσεις τι θα λέγατε;

17 specialists answered

  • Η μαγνητική θα βοηθούσε περαιτέρω σαν διαγνωστική βοήθεια, χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα δείξει κάποια παθολογία. Μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας θα σας βοηθούσαν με τους μυϊκούς σπασμούς σε κάθε περίπτωση οπότε θα μπορούσατε να δοκιμάσετε μερικές συνεδρίες πρώτα.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Καλησπέρα σας, δεν είναι αναγκαίο να κάνετε μαγνητική. Εάν έχετε μυικούς σπασμούς για χρειαστεί να τους χαλαρώσουμε για να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

  • Αν έχετε συνεχή μουδιάσματα στο χέρι, θα έλεγα πως ναι, να προχωρήσετε σε μαγνητική για την εκτίμηση πιθανών άλλων παθολογιων. Αλλιώς, η κατάσταση σας αποτελεί απόλυτη ένδειξη για φυσικοθεραπεία.

    Προκόπη Νικολέττα

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • ορισμένες σκέψεις που μπορεί να θελήσετε να λάβετε υπόψη:

    Στένωση Μεσοσπονδυλίων Διαστημάτων: Αυτό μπορεί να αναφέρεται σε μια στένωση του χώρου που περιέχει τις νευρικές ρίζες που βγαίνουν από τον νωτιαίο μυελό. Η στένωση αυτή μπορεί να προκαλείται από διάφορες καταστάσεις, όπως δισκοκήλη, αρθρωτική υπερπλασία ή άλλες παθολογικές καταστάσεις της σπονδυλικής στήλης, όπως η κακή στάση του σώματος.

    Μαγνητική Τομογραφία (MRI): Η MRI είναι πιο λεπτομερής από την ακτινογραφία και μπορεί να προσφέρει περισσότερες πληροφορίες για τους μαλακούς ιστούς, όπως οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι και τα νέυρα. Εάν υπάρχει ανησυχία για την παρουσία
    ... Read more

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Καλημέρα σας, θα σας πρότεινα να κάνετε μια αξιολόγηση σε φυσικοθεραπευτή και να σας βάλει σε πρόγραμμα ενδυνάμωσης.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

  • Η μαγνητική τομογραφία θα δείξει με ευκρίνεια αν τα συμπτώματα στο χέρι είναι αποτέλεσμα πίεσης κάποιου νεύρου στον αυχένα . Αν σας το πρότεινε ο γιατρός σας , καλό είναι να ακολουθήσετε τη συμβουλή του

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλησπέρα αυτή η στένωση προκαλεί τον περιορισμό στην κίνηση και πόνο , επίσης υπάρχει περιορισμός στην μυική λειτουργικότητα , θα πρότεινα να προβείτε σε φυσικοθεραπεία άμεσα , η αποκατάσταση είναι αυτή που θα σας βοηθήσει να έχετε μια καλή αυχενική μοίρα

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Σας προτείνω να ακολουθήσετε τη συμβουλή του γιατρού σας. Η απλή α/α δεν αποτελεί εξέταση εκλογής για τη μελέτη των παθήσεων του αυχένα.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Agia Paraskevi

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Η ΣΤΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΥΧΕΝΙΚΟ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ.

    Filippou Hristoula (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Kesariani

  • Να κάνετε μαγνητική όπως σας είπε ο γιατρός.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Καλησπέρα
    Φυσικά και θα ήταν καλό να κάνετε μαγνητικη για να έχετε μια καλύτερη είκονα για το πρόβλημα σας

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Μαγνητική άμεσα

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Neo Faliro

  • Καλησπέρα σας.

    Καταρχάς είναι εξίσου σημαντικό για την ολοκληρωμένη αξιολόγηση και τον σχεδιασμό ενός ολοκληρομένου πλάνου θεραπείας να ληφθεί υπόψιν για όχι μόνο η μαγνητική ΑΜΣΣ αλλά η ηλικία, το επάγγελμα καθώς και αναλυτικά οι καθημερινές δραστηριότητες και πως αυτές αλληλεπιδρούν και επιβαρύνουν τον αυχένα σας.

    Σας εύχομαι περαστικά.

    Δημήτρης Μήλλας MSc. PT

    Μήλλας Δημήτριος

    Physiotherapist

    Galatsi

  • Καλησπερα σας, με την μαγνητική θα γίνει διάγνωση για το αν πιέζονται κάποιες ρίζες των νεύρων από κάποια κήλη . Όσον αφορά τους μυϊκούς σπασμούς είναι πλήρως αντιμετωπίσιμοι με μια σειρά θεραπειών στο κέντρο μας.

  • Ακολουθήστε την οδηγία του συναδέλφου που σας εξέτασε.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλησπέρα σας!Οι στενώσεις αυτές που φαίνονται στην ακτινογραφία θα μπορούσαν (αν υπάρχει όντως πίεση σε κάποιον μεσοσπονδύλιο δίσκο) να δικαιολογήσουν τα συμπτώματα σας!Τα συμπτώματα στην πλάτη και στο χέρι σας και τους σπασμούς αυτούς!
    Αν υπάρχει αδυναμία ή έντονος πόνος που δεν υποχωρεί στο χέρι καλό είναι να γίνει και μια μαγνητική
    Αν όχι ξεκινήστε θεραπεία με φαρμακευτική αγωγή και φυσικοθεραπεία!
    Πέραν της ακτινογραφίας ή και της μαγνητικής θέλει και κλινική εξέταση απ'τον γιατρό για να εντοπίσει την αιτία ή αιτίες του πόνου.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περαιτέρω βοήθεια καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Προσωπικά μου αρκεί η ακτινογραφία γιατί με την κλινική εξέταση και με μιά απλή ακτινογραφία μπορώ να βγάλω διάγνωση και να δώσω θεραπεία. Εσείς όμως θα κάνετε αυτό που θέλει ο θεράπων γιατρός σας, γιατί αυτός σας παρακολουθεί και αυτός έχει την ευθύνη.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.