• Aponeurosis
  • Submitted on 27/02/2024

Καλησπέρα σάς.Η μητέρα μου βρίσκετε στν Γερμανία,τν περασμένη εβδομάδα πήγε οδοντίατρο και έκανε εξαγωγή 2 δόντια τα οποία ήτανε χαλασμένα αλλά και επίσης έχει και απόστημα. Ο πόνος είναι ανυπόφορος ακόμα ξαναπηγε εχθές της καθάρισαν το σημείο από ότι κατάλαβε γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζει τν γλώσσα,δεν της δώσανε αντιβίωση αρνούνται να της δώσουνε για τν ακρίβεια,τν στείλανε σπίτι με ιμπουπροφενη μόνο. Υπάρχει περίπτωση να περάσει έτσι από μόνο του;και πως μπορεί να καταπολεμηση τον φριχτό πόνο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

10 specialists answered

  • Καλό θα ήταν να της δώσουν αντιβίωση αλλά το γνωρίζω και από άλλους ασθενείς δικούς μου στην Γερμανία στην Ολλανδία δεν δίνουν αντιβίωση δεν ξέρω το σύστημα υγείας σε αυτά τα κράτη σ’ αυτό το σημείο είναι δύσκολο για τους ασθενείς

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ΕΑΝ ΤΗ ΠΙΑΣΕΙ Η ΙΜΠΡΟΥΦΕΝΗ Ο ΠΟΝΟΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Χρειαζεται εξεταση,παντως πρεπει να ειναι αρκετα καλυτερα μεχρι αυτη την στιγμη.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Θεωρω πως ο συνδυασμος της αντιβιωσης με την ιβουπροφαινη θα την βοηθουσε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Υπάρχει περίπτωση να περάσει, όχι μόνο του αλλά από την δουλειά που της έκαναν. Για τον πόνο παυσίπονα.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Με την ιβουπροφενη θα αντιμετωπίσει τον πόνο. Αν υπήρχε λόγος θα της έδιναν αντιβίωση πιστεύω. Είναι φυυνα υπάρχει πόνος μετά από 2 εξαγωγές!

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Παυσίπονα κσι να πάει στον θεράποντα οδοντιατρο μήπως εμφσνισε την παρενέργεια " ξηρό φατνιο"

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Θα χρειαστεί να τη δει Ενδοδοντικός διότι ίσως να μην έγινε σωστή διάγνωση και να μην έχει αντιμετωπιστει το σωστό δοντι. Όπως και να έχει θα χρειαστεί αντιβίωση.. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας,
    Υπάρχει πιθανότητα μετα την εξαγωγή να δημιουργήθηκε ξηρό φατνίο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει ανυπόφορο πόνο. Δεν ενδείκνυται χορήγηση αντιβίωσης γιατί δεν πρόκειται για λοίμωξη. Η ιβουπροφαίνη είναι πολύ σωστή . Ο πόνος διαρκεί από 7 εώς 14 ημέρες και αντιμετωπίζεται με τοποθέτηση βύσματος βάμβακος με ευγενόλη (γαρυφαλελαιο) σε πολυ μικρή ποσότητα στο μετεξακτικό φατνίο.

    Panagopoulou Patroula

    Dentist

    Ilioupoli

  • Συνηθως εδω στην Ελλαδα να γινει εξαγωγη σε ενα νεκρο δοντι με αποστημα δινεται αντιβιωση,αν κ ειναι θεμα υποκειμενικο.στην Γερμανια ομως μπορει να ακολουθουνται αλλες οδηγιες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli