• Aponeurosis
  • Submitted on 07/08/2024

Καλησπέρα, ξεκίνησα μια απονεύρωση στομ δεξί κάτω δεύτερο τραπεζιτη , στην πρώτη επίσκεψη για 4 μέρες πονουσα αρκετά μίλησα με την ενδοδοντολογο με καθησυχασε ότι τα νεύρα τα έχουμε βγάλει και επειδή ήταν ταλαιπωρημενο το δόντι της φενεται πολυ πολυ λογικο , την δεύτερη φορά που πήγα το ειδε μου έβαλε τα φάρμακα μου το ξανα έκλεισε πρόχειρο ή αληθείς είναι ότι ανακουφιστηκα, τωρα που πήγα τριτη φορά της είπα ότι συνεχίζω να μην μπορώ να φάω από εκείνη την μεριά,όταν ακουμπάει φαγητο για να μασησω πετάγομαι στοκ αέρα λες και εχω στραμπουληξει το δόντι μου ένα πράγμα. Σήμερα λοιπόν τριτη φορά στην γιατρό ξεκίνησε λες και μου κάνει από την αρχή την απονεύρωση με τα λεπτά εργαλεία μετά με υπέρηχους κλπ κλπ , όταν τελειώσαμε που κάναμε πιο πολυ ώρα από την πρώτη φορά, την ρώτησα αν συνέβη κάτι μου είπε ότι κατασκευαστηκα το δόντι μου φένεται δεν να έχω από την μια μεριά μεγαλύτερο "κενο" πια εφόσον εφυγε το νευρο και ειναι ένα είδος δυσκολίας, μου το καθαρισε από την αρχή λοιπόν η γιατρός λέγοντας μου ότι το δόντι μου έχει ένα βαθμό δυσκολίας με.την κατανομή του κλπ κλπ και θα χρειαστεί να με δει Σεπτέμβρη να δούμε τι γίνεται, η αληθεια είναι ότι σήμερα αγχώθηκα πολυ γιατι λεω ποτε θα σταματήσει αυτό το πράγμα να ποναω και να μην μπορώ να φάω απο την δεξιά μέρα , την ρώτησα αν είχε και σλλη ρίζα και δεν την είχαμε δει , μου είπε όχι τα βλέπει όλα με τον φακό, αλλά υπάρχει αυτή η περίπτωση που μου ειπε ?? Ότι είναι το πρόβλημα κατασκευαστηκο του δοντιου μου. Έχω αγχωθεί αρκετά, μήπως χρειαστεί να πάω σε κάποιο άλλο??? Πως γίνεται να πονάει τοσο καιρό μετά??? Ευχαριστώ πολυ

2 specialists answered

  • Επειδή οι ενδοδντολογοι δουλεύουν με μικροσκόπιο , να την εμπιστευτειτε

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθετε ανησυχία και άγχος όταν μια απονεύρωση διαρκεί περισσότερο από το αναμενόμενο και ο πόνος συνεχίζεται. Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι η ενδοδοντολόγος σας αντιμετωπίζει μια σύνθετη περίπτωση που απαιτεί επιπλέον προσοχή και χρόνο.

    Πιθανοί λόγοι για τον συνεχιζόμενο πόνο:

    1. Σύνθετη Ανατομία Δοντιού: Τα δόντια μπορεί να έχουν σύνθετη ριζική ανατομία, με περισσότερους ή καμπυλωμένους ριζικούς σωλήνες, που καθιστούν την απονεύρωση πιο δύσκολη και χρονοβόρα.
    2. Υπολειμματική Λοίμωξη: Αν και έχει αφαιρεθεί το νεύρο, μπορεί να υπάρχει υπολειμματική λοίμωξη ή φ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.