• Aponeurosis
  • Submitted on 14/08/2024

Καλησπέρα. Έχω κάνει προ 8 μηνών δύο απονευρωσεις σε γειτονικά δόντια σε ενδοδοντολογο. Τα δόντια είναι αυτά χαμηλά δίπλα στον φρονιμητη. Οπότε είναι πλαϊνά δοντια.Το ένα ανταποκρίθηκε στην θεραπεία ενώ το άλλο όχι, όπως έδειξαν οι ακτινογραφίες και η κύστη παραμένει. Σε αυτό που ανταποκρίνεται στην θεραπεία θα προχωρήσω σε θήκη και βλέπουμε στην συνέχεια. Το άλλο δόντι όμως έχει κύστη που φαίνεται να μην φεύγει. Να σημειωθεί πως αυτό το δόντι πριν την απονεύρωση είχε βγάλει συρίγγιο και ποναγε αρκετά. Μετά την απονεύρωση,δεν βγήκε συρίγγιο πάλι και ο πόνος έφυγε. Η κύστη όμως όχι, οπότε της δώσαμε λίγο χρόνο ακόμα για να δούμε πως θα αντιδράσει. Μέχρι πρόσφατα(μήνες μετά)που παρουσίασε πολύ έντονο πόνο (χωρίς συρίγγιο) και χρειάστηκε αντιβίωση για να μπορέσω να λειτουργήσω στην καθημερινότητα μου. Ο ενδοδοντολογος είχε αναφέρει ότι αν δεν πετύχει η απονεύρωση,θα προχωρήσουμε σε ακροριζεκτομη γιατί είμαι πολύ νέος για να προχωρήσει σε εξαγωγή. Ενώ ο γενικός οδοντίατρος μου λέει ότι η ακροριζεκτομη είναι δυσκολη σε αυτό το σημείο και προτείνει εξαγωγή και εμφύτευμα ως την καλύτερη λύση. Είναι η ακροριζεκτομη σε αυτό το σημείο του στόματος άδικος κόπος και πεταμενα λεφτά; Να προχωρήσω σε εμφύτευμα; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

3 specialists answered

  • Ακρορριζεκτομη
    Όμως θα ήθελα ακτινογραφία

  • Εφόσον εμπιστεύτηκατε ενδοδοντολογο θα σας πρότεινα να γίνει η ακρορριζεκτομη από αυτόν καθόσον εχει τα μέσα [πχ μικροσκόπιο κλπ] για να.αποβει επιτυχής η επέμβαση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα! Κατανοώ ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη θέση σχετικά με τη θεραπεία του δοντιού σας. Ας εξετάσουμε τα δεδομένα που έχετε παραθέσει και τις επιλογές που σας έχουν προταθεί.

    Ακροριζεκτομή

    Η ακροριζεκτομή είναι μια χειρουργική επέμβαση που συνήθως προτείνεται όταν μια απονεύρωση δεν έχει αποδώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Η επέμβαση περιλαμβάνει την αφαίρεση του ακρορριζίου του δοντιού και της κύστης που παραμένει στην περιοχή. Αυτή η μέθοδος μπορεί να είναι αποτελεσματική, ειδικά αν το δόντι έχει κάποια συναισθηματική ή λειτουργική αξία και θέλετε να το διατηρήσετε.

    Δυσκολία της επέμβασης

    Ο γενικός
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.