• Aponeurosis
  • Submitted on 25/06/2024

Καλημέρα σας, Πριν από 6 ημέρες ολοκλήρωσα απονευρωση 1ου γομφίου άνω γναθου. Την ημέρα που πήγα στον οδοντίατρο για να τοποθετηθει το μόνιμο σφράγισμα είχα κάποιες μικρές ενοχλήσεις κατά τη μασηση που μου ανέφερε πως είναι φυσιολογικό γιατί εχει φύγει τελείως το πρόχειρο σφράγισμα. Μου ανέφερε πως για 3 μέρες θα έχω κάποιες ενοχλήσεις. Έχουν παρέλθει 6 ημέρες και συνεχίζω να έχω ενοχλήσεις κυρίως κατά τη μασηση, ή αν χτυπήσω ελαφρώς το δόντι μου. Είναι φυσιολογικό;

12 specialists answered

  • Για αυτό το χρονικό διάστημα που μου λέτε που δεν είναι μεγάλο είναι φυσιολογικό συμβαίνει κάποιες φορές

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Οι ενοχλήσεις που αναφέρεις μετά από απονεύρωση μπορεί να είναι φυσιολογικές για κάποιο διάστημα, αλλά συνήθως μειώνονται μέσα σε λίγες ημέρες μετά την τοποθέτηση του μόνιμου σφραγίσματος. Εφόσον έχουν περάσει 6 ημέρες και εξακολουθείς να αισθάνεσαι πόνο κατά τη μάσηση ή όταν χτυπάς το δόντι, είναι καλό να επικοινωνήσεις ξανά με τον οδοντίατρό σου για να το αξιολογήσει.

    Μερικοί πιθανοί λόγοι για τη συνέχιση των ενοχλήσεων μπορεί να περιλαμβάνουν:

    1. Ελαφριά φλεγμονή ή ευαισθησία στους περιβάλλοντες ιστούς: Αυτή μπορεί να είναι μια φυσιολογική αντίδραση μετά την απονεύρωση.
    2. Υπολείμματα μόλυνσης ή προβλήματα με την απ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΧΤΥΠΑΤΕ . ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Μάλλον ναι. Να το παρακολουθείτε.

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Marousi

  • ΟΧΙ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ ΤΗΣ ΣΩΣΤΗΣ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Είναι φυσιολογικό , ειδικά αν υπήρχε φλεγμονή στην ρίζα του δοντιού που παιρνεί αρκετές μέρες να φυγει

    Mpalios Nikolaos

    Dentist

    Agios Dimitrios

  • Χρειαζεται εξεταση, ειναι γενικα προβλεπομενο,δεν πρεπει να ειναι εντονη η ευαισθησια και πρεπει να βελτιωνεται καθημερινα.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Ακόμη είστε σε χρονική περίοδο όπου μια ευαισθησία είναι φυσιολογική. Αν εξακολουθούν τα συμπτώματα μετα την πάροδο 15 ημερών, καλό θα ήταν να γίνει ένας ακτινογραφικος έλεγχος της ενδοδοντικής θεραπείας.

    Palamidas Patroklos

    Endodontist

    Kolonaki

  • Αν είναι ενοχλήσεις μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Αν είναι έντονος πόνος, όχι.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Αναμείνατε λίγες μέρες ακόμη και αν οι ενοχλήσεις συνεχίζονται χωρίς ύφεση, απευθυνθείτε ξανά στο γιατρό σας

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Τις πρώτες μέρες πάντα υπάρχει μια μικρή ευαισθησια

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Αν περάσει 1 μήνας...όχι.